Łysienie endrogenowe

Także u cieszącego się zdrowiem człowieka utrata włosów, w określonych ilościach, jest zjawiskiem dopuszczalnym. Nadmierne gubienie włosów może mieć podłoże chorobowe, aczkolwiek nie bez znaczenia jest ich prawidłowa pielęgnacja, zdrowe odżywianie i dostarczanie organizmowi wskazanych substancji bezpośrednio mających wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Co rusz powodem wypadania włosów bywa stres, zmęczenie, ale także schorzenia tarczycy chociażby. Wypadanie włosów może być skutkiem niepożądanym stosowania leków, mających pomóc w innych schorzeniach. W ulotce informacyjnej każdego leku muszą być zawarte informacje dotyczące działań niepożądanych. Skoro wypadanie włosów jest uzależnione od leczenia, po finiszu dolegliwości powinny ustąpić. W przypadku gdy wypadanie włosów spowodowane jest niedoborem budulców, minerałów czy witamin odpowiednie ich dostarczanie powinno rozwiązać problem. Zwykle niedokrwistość ma wpływ na kondycję włosów, zatem na wszelki wypadek można zbadać poziom żelaza we krwi.

Faceci częściej niż kobiety chprują na łysienie androgenowe. Schorzenie ma podłoże hormonalne. Charakterystyczna utrata włosów na tzw. zakolach czy na szczycie głowy (u kobiet) to objaw tej choroby. Bez wątpienia i inne stany chorobowe mogą wpływać na zawyżone łysienie. Może to być np. toczeń rumieniowaty, schorzenia zakaźne czy nawet podwyższona temperatura trwająca kilka dni. Zwykle sami powodujemy podwyższenie utraty włosów na skutek złej ich pielęgnacji. Nader częste suszenie, prostowanie a nawet koloryzacja bardzo je osłabia. Wówczas ograniczenie tych zabiegów i dobre odżywienie włosów poprawi ich wygląd i kondycje. Nieprawidłowe pielęgnowanie włosów może z biegiem czasu doprowadzić do zakażeń skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To następnie przyniesie wzmożone wypadanie włosów.

Człowiek o dobrym zdrowiu traci w ciagu doby nawet kilkaset włosów. W okresie jesiennym i wiosennym średnio kilka razy więcej. W tym okresie większe pielęgnowanie skóry głowy i włosów pozwala zminimalizować ten proces. Niezbędna jest nie tylko higiena, ale także suplementacja całego organizmu.

Poczytaj dalej tutaj: porost włosów mężczyzn