Środki ochrony roślin mają ogromne znaczenie w produkcji rolnej

Herbicydy pozwalają nam dbać o uprawy i pozwalają rolnikom optymalizować wykorzystanie ich zasobów i czasu. Są również używane do przygotowania obszaru sadzenia i utrzymania upraw wolnych od chwastów.

Należy wybierać środki ochrony roślin dobrej jakości, aby produkty te były skuteczne, niezawodne i bezpieczne. Współcześnie herbicydy przechodzą rygorystyczne badania i kontrole jakości. Na rynek trafiają tylko te, które uzyskały certyfikat jako bezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi. Ewentualne wady herbicydów pojawiają się w momencie aplikacji, gdy zalecenia stosowania nie są ściśle przestrzegane. Z tego powodu wszystkie takie preparaty zawierają zalecenia producenta na opakowaniu.

Chwasty mogą zabierać składniki odżywcze i wodę z gleby i dusić inne rośliny, uniemożliwiając im prawidłowy wzrost.

Na mniejszym terenie można próbować plewić chwasty ręcznie lub mechanicznie, ale nie ma gwarancji, że takie metody będą skuteczne. Zazwyczaj plewienie trzeba kilka razy powtarzać. Czasami potrzebne są środki ochrony roślin do zwalczania chwastów, szczególnie w agrokulturze. Herbicydy, zwane bardziej potocznie jako środki chwastobójcze, to mieszanki chemiczne stosowane do zabijania i zwalczania niepożądanych roślin. Niezwykle ważne jest, aby przeczytać etykietę od początku do końca, aby wiedzieć, jak bezpiecznie i skutecznie stosować herbicyd w plonach. Różne herbicydy służą różnym celom. Na przykład istnieją nieselektywne herbicydy, znane również jako powalające środki ochrony roślin lub środki chwastobójcze o szerokim spektrum działania. Te silne herbicydy mogą zabijać cały materiał roślinny, z którym się stykają, a używane są głównie w projektach komercyjnych do oczyszczania odpadów po plonach. Z drugiej strony, selektywne herbicydy zabijają tylko niektóre rodzaje chwastów, pozostawiając inne rośliny w nienaruszonym stanie, takie jak – zwalczanie maku polnego w zbożach ozimych. Selektywne herbicydy można podzielić na dwie kategorie, czyli przedwschodowe i powschodowe. Herbicydy przedwschodowe zabijają sadzonki roślin, gdy się pojawią, zapobiegając ich wzrostowi. Stosuje się je zwykle późną zimą i wczesną wiosną. Herbicydy powschodowe atakują dorosłe chwasty poprzez niszczenie ich tkanki roślinnej. Stosuje się je zwykle wiosną, gdy chwasty już zaczęły rosnąć.