Na co zwracać uwagę wybierając wędkę?

Wybór wędki może wydawać się dość trudnym zadaniem, w zależności od rodzaju połowów będziemy musieli uwzględnić wiele różnych parametrów, które pomogą wybrać wędkę odpowiednią dla określonych połowów.

Wędki są dostępne w wielu modelach i stylach, ponieważ każdy jest przeznaczony dla innego sposobu łowienia. Bardzo istotna będzie długość wędki, krótsze dobrze sprawdzają się na krótsze odległości rzutu, dla nich dedykowane są lekkie przynęty.

Krótsza giętka wędka dobrze sprawdzi się także w przypadku walki z cięższą rybą. Z kolei dłuższe wędki nadają się do dalekich rzutów, można zatem za ich pomocą łowić z brzegu. Najczęściej wędki wykonane są najczęściej z dwóch materiałów, wędki wykonane mogą być z grafitu, włókna szklanego lub kombinacji obu materiałów.

Wędki grafitowe są lżejsze i sztywniejsze, natomiast wędki z włókna szklanego są cięższe, ale o wiele bardziej elastyczne. Należy zatem zdecydować jaki rodzaj połowów nas interesuje i wybrać właściwą wędkę. Kolejnym krokiem będzie wybór kołowrotka, tutaj liczy się prędkość i niezawodność.

Można także wybierać spośród wędek składanych oraz jednolitych. Wybór między jednoczęściowymi lub rozkładanymi wędkami jest bardzo ważny, oczywiście składana wędka będzie zajmowała mniej miejsca dzięki czemu łatwiej będzie ją przetransportować w samochodzie, lub też przyczepić do roweru. Jednym z najpopularniejszych modeli jest bat Mikado, który charakteryzuje się najwyższą jakością. Warto zwrócić się na giętkość, można znaleźć modele, w których zgina się tylko końcówka, część, lub też cała wędka jest giętka. Przed zakupem warto wziąć wędkę do ręki i samemu wyczuć jak czujemy dany model. Można przykładowo wyczuć jaka będzie czułość, czy czujemy na ręce drgania. Będzie to oczywiście bardzo ważne, jeżeli będziemy łowili małe ryby, trzeba oczywiście nabrać wprawy i oswoić się z każdym rodzajem wędki, tak abyśmy mogli ocenić, czy ryba złapała za haczyk, czy też tylko otarła się o przynętę. Dla doświadczonego wędkarza będzie to bardzo ważny aspekt.